Yamaha-Bikers Hellas
Welcome to the Yamaha-Bikers forum.

Μπορείς να κάνεις την εγγραφή σου δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και θα σου δοθεί η δυνατότητα να συμμετάσχεις στις δημόσιες συζητήσεις για τις μηχανές yamaha! Καλή περιήγηση!
Yamaha-Bikers Hellas
Welcome to the Yamaha-Bikers forum.

Μπορείς να κάνεις την εγγραφή σου δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και θα σου δοθεί η δυνατότητα να συμμετάσχεις στις δημόσιες συζητήσεις για τις μηχανές yamaha! Καλή περιήγηση!
Yamaha-Bikers Hellas
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Yamaha-Bikers Hellas

**Το ελληνικό φόρουμ της Yamaha**
 
yamaha dt200cc Portal10ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
REM
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
gatoulis
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
delrules
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
loui
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
despot
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
sfairas
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
STEF
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
webmaster
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
Petran
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
cookerman
yamaha dt200cc Vote_lcap2yamaha dt200cc Voting_bar2yamaha dt200cc Vote_rcap2 
Ψηφοφορία
Τι ήταν αυτό που σας έκανε να αποφασίσετε να πάρετε YAMAHA???
Design
yamaha dt200cc Vote_lcap228%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 28% [ 8 ]
Απόδοση
yamaha dt200cc Vote_lcap20%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 0% [ 0 ]
Value for Money
yamaha dt200cc Vote_lcap214%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 14% [ 4 ]
Αξιοπιστία
yamaha dt200cc Vote_lcap228%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 28% [ 8 ]
Περιφερικά
yamaha dt200cc Vote_lcap20%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 0% [ 0 ]
Διαφορετικότητα - Μοναδικότητα
yamaha dt200cc Vote_lcap27%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 7% [ 2 ]
Ποιοτική Κατασκευή
yamaha dt200cc Vote_lcap27%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 7% [ 2 ]
Οδηγική Συμπεριφορά
yamaha dt200cc Vote_lcap210%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 10% [ 3 ]
Επιρροή από φίλο
yamaha dt200cc Vote_lcap27%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 7% [ 2 ]
Επιρροή από το yamaha-bikers
yamaha dt200cc Vote_lcap20%yamaha dt200cc Vote_rcap2
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 29

Μοιραστείτε
 

 yamaha dt200cc

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kill-bill
new member


Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Ηλικία : 32
Μοντέλο : yamaha
Αριθμός δημοσιεύσεων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 10:50 am

καλησπέρα παιδια ειμαι καινουργιος στο σιτε και θελω τη βοηθεια σας αν ειναι δυνατον!!!ειδα σημερα ενα πωλητηριο σε ενα dt200αρι μοντελο 91,με 38.000χλμ ανακατασκευη του μοτερ το 2005 και εξατμισει,και αποτι το εκοψα αυτος που το εχει πρεπει να ειναι λιγο κακγουρας 419247 !!εγω ψαχνω για ενα μηχανακι που με λιγη προσοχη να ειναι αξιπιστο!θα μου πειτε αν θες αξιοπιστο μην παρεις διχρονο οκ.το θεμα ειναι οτι μπορω να δοσω μεχρι 2.000 ευρω,και αυτος το δινει 780 αλλα πιστευω με περνει να του κανω παζαρια,οποτε ειμαι πολυ μεσα απο τον προυπολογισμο!δεν θα το σκεφτομουν καν για 2χρονο με 38.000χλμ αλλα με εχει ψησει πολυ ασχημα,ομως φοβαμαι οτι θα το μετανιοσω...δεν ξερω τι να κανω,οποιος μπορει και θελει ας μου πει μια γνωμη,η αν εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο μηχανακι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kill-bill
new member


Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Ηλικία : 32
Μοντέλο : yamaha
Αριθμός δημοσιεύσεων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 11:02 am

*καλημερα Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gatoulis
Moderator
Moderator
gatoulis

Φύλλο : Άντρας
Όνομα : gatoulis
Μοντέλο : joc r
Αριθμός δημοσιεύσεων : 1808
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 12:24 pm

γεια σου φιλε μου, κατ'αρχην κανε ενα ποστ νεου μελους στην αντιστοιχη ενοτητα για να τηρητε ο κανονισμος του φορουμ, κατα 2ον το μηχανακι ειναι παρα πολυ παλιο και σιγουρα εχει δουλευτει απο πολυ εως παρα πολυ, αφου διαθετεις γυρω στις 2000 ευρω με λιγο ψαξιμο και την συμβουλη ενος καλου τεχνικου που εμπιστευεσαι θα την βρεις την ακρη αρκει να αποφασισεις τι μηχανακι και για ποια δουλεια το θελεις. 645933
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myfazer.gr
Aris_Tsek
normal member
normal member
Aris_Tsek

Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Άρης
Ηλικία : 34
Μοντέλο : R1 04
Αριθμός δημοσιεύσεων : 273
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 12:55 pm

Καλημέρα σου Βασίλη και καλωσόρισες...

Πολύ σωστά όπως είπε ο gatoulis θα πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι είδους μηχανάκι θες...

Πέρα απο αυτά, επειδή έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχανάκι έχω να σου πω ότι αν είναι σε λειτουργική κατάσταση εύκολα και με σχετικά μικρό κόστος το κάνεις πένα που λέμε....
Ανταλλακτικά μπορείς να βρεις σε εξευτελιστικές τιμές μεταχειρισμένα αλλά και πολύ φθηνά καινούρια.

Βασική συμβουλή για το μοτέρ του.Μη σκασεις λεφτά για επώνυμα πιστόνια κτλ.Ένα αυθεντικό από τη yamaha και είσαι μια χαρά.
Για να μην έχει θέμα αξιοπιστίας λύστο και κάντου ένα ρεκτιφιέ όσο είναι το αμέσως μεγαλύτερο πιστόνι της yamaha που θα βρεις.Λογικά 0,5mm μεγαλύτερο, πάρε ένα καλό καρμπυρατέρ καινούριο (mikuni TM,keihin PWK), άλλαξε τα φύλλα στη ριντιέρα και βάλε σωστή εξάτμιση.
Χρησιμοποίησε πάντα επώνυμο λάδι καύσεως και καλό θα ήταν να καταργήσεις την μίξη και να την κάνεις μόνος σου όταν βάζεις βενζίνη.
Χρησιμοποίησε μαλακό φίλτρο στο καρμπυρατέρ και όχι απλή μεταλλική φιλτροχωάνη ή ξεσκέπαστο.

Και σίγουρα βρες ένα καλό μάστορα να σου ρυθμίσει το καρμπυρατέρ αν δεν το κατέχεις το θέμα.

Σίγουρα το μηχανάκι θα θέλει συντήρηση όσον αφορά φρένα αναρτήσεις λάστιχα.Και επιβάλλεται για τη δική σου ασφάλεια και για να γνωρίσεις καλύτερα το μηχανάκι και τις δυνατότητές του.

Όσον αφορά το σασί. Μπορείς να κάνεις ότι θες. Από usd μπροστά που θα βρεις σε φθηνές τιμές μέχρι ολική μεταμόρφωση.
Μπορείς να παίξεις είτε με σετ πλαστικών από μεταγενέστερο enduro είτε να βάψεις τα δικά του να το κρατήσεις σε oldschool μορφή.
Καλό είναι γενικά να σκεφτείς από την αρχή πως το θες και μετά να βάλεις χέρι πάνω του για να μη φας φράγκα άσκοπα.

Μπορείς να το μετατρέψεις σε motard, είτε να το κρατήσεις χωμάτινο.

Γενικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα με αυτό το μηχανάκι και θα σου πρότεινα αν διαθέτεις και χρόνο να τα κάνεις μόνος σου.
Θα το αγαπήσεις και θα δεθείς περισσότερο έτσι μαζί του και επίσης είναι ένα πολύ καλό σχολείο και οδηγικά και μηχανικά...

Αυτά από εμένα και πιστεύω να βοήθησα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kill-bill
new member


Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Ηλικία : 32
Μοντέλο : yamaha
Αριθμός δημοσιεύσεων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 3:30 pm

φιλε αρη ενα πραγμα που δεν διευκρινισα ειναι οτι περα απο τα 2 χιλιαρικα μετα δεν θα εχω την οικονομικη ανεση να χαλαω πολλα λεφτα για συντηρησεις κτλ!!για το μοτερ σκεφτομουν να τα κρατησω αυτα που εχει μεσα και να τα αλλαξω οταν χαλασουν!!δεν τον εχω παρει ακομα τηλεφωνο τον ανθρωπο να τον ρωτησω τι και πως(οχι οτι θα μου πει ολη την αληθεια)!!παντως αποτι ειδα με μια γρηγορη ματια ενα δυο μαζεματα τα θελει!!αναρτησεις και πλαστικα τα εχει αλλαξει αυτος και το εχει κανει motard προσφατα ,αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι οτι ειδα λαδια γυρω απο το μοτερ!!δεν ξερω το σιγουρο ειναι οτι θελει σκεψει....γατουλι εγω θελω ενα μηχανακι για να το πηγαινω εγω καμια βολτα,αλλα να με πηγαινει και αυτο εκει που θελω,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!και απλα αυτο το ειδα σαν μια ευκαιρια να ξεφυγω απο το παπι που ειμαι μεχρι τωρα!!σορρυ για το ποστ δεν το ηξερα,συστηθικα μολις μου το ειπες!!σας ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις συμβουλες,αρη βοηθεισες πολυ,γιατι ξεκαθαρισαν λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aris_Tsek
normal member
normal member
Aris_Tsek

Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Άρης
Ηλικία : 34
Μοντέλο : R1 04
Αριθμός δημοσιεύσεων : 273
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 3:34 pm

Να σαι καλά Βασίλη...
Τα λεφτά που διαθέτεις φτάνουν για να το φτιάξεις όπως σου λέω το μηχανάκι και με το παραπάνω...αν το φτιάξεις όπως σου λέω σωστά τότε θα έχεις και τα λιγότερα έξοδα μετά...

Τα λάδια στο μοτέρ πιθανότατα είναι από το καρμπυρατερ...

Σου προτίνω ένα καλό αλλά οικονομικό restore στο μοτέρ για να μην έχεις τρεξίματα μετά..

Όσο για λάστιχα και φρένα, το θεωρώ απαραίτητο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kill-bill
new member


Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Ηλικία : 32
Μοντέλο : yamaha
Αριθμός δημοσιεύσεων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΠεμ Σεπ 22, 2011 4:03 pm

ενταξει εννοειται οτι αμα παρω το μηχανακι,τα λαστιχα και τα φρενα θα εχουν προτεραιοτητα!!ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον,και οταν εχω νεοτερα θα ειδοποιησω,για να μου ξαναπεις τη γνωμη σου αν θες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
codriver
Fazer Club
Fazer Club
codriver

Φύλλο : Άντρας
Όνομα : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ηλικία : 62
Μοντέλο : Fz1 DT 200 R & keeway 125 sahara
Αριθμός δημοσιεύσεων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΣαβ Σεπ 24, 2011 11:51 am

Γεια σου φιλε εχω ενα DT200 3ΕΤ και ειμαι στη διαδικασια ανακατασκευης. Θα γραψω αναλυτικα αργοτερα αν θελεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kill-bill
new member


Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Ηλικία : 32
Μοντέλο : yamaha
Αριθμός δημοσιεύσεων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2011
yamaha dt200cc Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: yamaha dt200cc   yamaha dt200cc EmptyΚυρ Σεπ 25, 2011 2:28 am

γεια σου και εσενα!!ναι θα με ενδιεφεραι να μου πεις...και αν μπορεις πες μου ποση βενζινη καιει!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
yamaha dt200cc
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο “Dovi” έπεισε την Yamaha να παραμείνει... Yamaha;
» Yamaha YZF-R6
» YAMAHA U-MAX
» Yamaha R25
» YAMAHA BW´s

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Yamaha-Bikers Hellas :: ΜΟΝΤΕΛΑ :: YAMAHA :: ON-OFF - ENDURO - MX - ATV-